בנייה קלה

שיטות וחומרים שונים עבור בניה קלה
לאחרונה רווח בציבור המושג בניה קלה עבור בתים פרטיים, מבני תעשייה ומסחר, בנייני מגורים או תוספות בניה. למעשה, מאחורי מונח זה ניצב מגון גדול של סוגי בניה אשר המשותף להם הוא שימוש בחומרי גלם טבעיים ובשיטות מתקדמות המבוססות על קונסטרוקציה קלת משקל ומהירה ליישום.

גישה זו מכונה גם בניה ירוקה או בניה טבעית בהיותה ידידותית לסביבה מבחינת חומרי הגלם ואופן הפקתם, מבחינת הליכים ומבחינת התוצר הסופי. היא גם מכונה בניה מתקדמת בהיותה עושה שימוש בטכנולוגיות חדישות וגישות חכמות. על סוגי בנייה קלה הקיימים בשוק, שיטות וחומרים, מאפיינים ועלויות – תוכלו לקרוא במאמר הבא.

בניה עם שלד פלדה
בניה עם שלד פלדה נחשבת לשיטה מודולארית, מהירה ומדויקת בה חלקי הקונסטרוקציה נבנים מראש במפעל ומגיעים מוכנים לאתר. את הקונסטרוקציה הזו מצפים בלוחות גבס לקירות פנימיים ומחומרים שונים לקירות חיצוניים כמו סופר בורד או בלוקים של איטונג, שביניהם שכבת בידוד. יש לציין כי יחסית לאפשרויות אחרות מדובר בשיטה יותר יקרה, וכמו כן הפלדה פחות עמידה לחום גבוה מאשר קונסטרוקציה מעץ, בהיותה נוטה לקרוס.

בניה בפאנלים מבודדים

בניה בפאנלים מבודדים נחשבת לשיטה מתקדמת המבוססת על לוחות פח מגלוון שביניהם חומר בידוד כדוגמת קלקר, צמר סלעים, פוליאוריטן או פוליסטירן. מדובר בשיטת בניה מהירה ויחסית מאוד זולה המשמשת בעיקר למבני תעשייה. יש לציין כי שימוש בשיטה זו לבניה יותר מרשימה בחזותה דורשת השקעה נוספת בשלבי הגימור. 

בניה עם קונסטרוקציה מעץ

אחת השיטות הנפוצות והוותיקות הינה באמצעות שלד מעץ טבעי כדוגמת עצי אורן אשר עברו הליכי עיבוד ושימור מיוחדים ההופכים אותם לעמידים בפני אש ומפגעים שונים. למרות השימוש בעץ, השיטה נחשבת כידידותית לסביבה מכיוון שהיא עושה שימוש בעצים מהירי גדילה הנשתלים במיוחד לצורכי תעשייה. כמו כן, מדובר בשיטה יחסית זולה, פשוטה ומהירה המבוססת על קונסטרוקציה מודולארית קלת משקל הניתנת לבניה במפעל. שיטה זו מעניקה מבנה חזק ויציב שאת קירותיו מייצרים ממגוון חומרי גלם, שביניהם שכבת בידוד. החומרים המשמשים לקירות פנימיים הם בדרך כל גבס ועבור קירות חיצוניים הם יכולים להיות ממגוון חומרים כמו טיח, עץ או לבנים.

בניה עם תבניות בלוקים של גרין קאסט

שיטת בנייה קלה מתקדמת, ירוקה, חסכונית ואיכותית, המבוקשת במדינות רבות ברחבי העולם כבר שבעים שנה ועומדת בדרישות תקן ישראלי ואירופאי. השיטה מבוססת על בלוקים טבעיים מיוחדים העשויים מתערובת של עץ טחון ומעובד יחד עם צמנט המעניק לחומר איכות מינראלית. התוצר המתקבל הינו בלוקים קלי משקל שהעבודה עימם הינה מהירה, מדויקת ופשוטה שאינה נדרשת במליטה, ולאחר הנחתם יוצקים לתוכם צמנט. כמו כן, שיטת בניה זו נחשבת כעמידה ביותר בפני אש, רעידות אדמה ומים ומעניקה רמה גבוהה של בידוד תרמי ואקוסטי.

דגשים לבחירת סוג הבניה

בחירת סוג בניה בשיטה קלה יש לבצע בהתאם לשיקולים אישיים ומקצועיים שונים:

עמידה בתווי תקן – יש לבחור בשיטת בנייה העומדת לכל הפחות בדרישות תו התקן הישראלי.

מטרת בניה – למטרה יש השפעה רבה על סוג הבניה הנבחר. כך למשל, בניה קלה למגורים יכולה להיות באמצעות בלוקי גרין קאסט או שלד עץ, בעוד שבבנייה תעשייתית ניתן להסתפק בפאנלים מבודדים.

בניה קלה מחירים – כל שיטת מסתכמת בעלויות שונות, לכן יש לקחת בחשבון הגדרות תקציב לפרויקט.

סוג בניה ותיק ומוכר – כל בית נראה מצוין כשהוא חדש. השאלה היא מה קורה לו אחרי עשר או עשרים שנה. לכן עדיף לבחור בשיטת בניה מוכרת המיושמת כבר שנים רבות ולבצעה עם חברה מנוסה שיכולה להציג בתים ותיקים שכבר בנתה.