אישורי בניה ירוקה וLEED

להתקדם אל בניה ירוקה
עם העלייה המתמדת במודעות לאיכות הסביבה כך גם גובר הביקוש עבור בניה ירוקה. מדובר בגישה ערכית, יעילה וחסכונית הנשענת על שיטות, תפיסות וטכנולוגיות מתקדמות שניכרות בכל שלבי הפרויקט, החל מבחירת סוג הבניה, דרך תכנון המבנה וסביבתו, ועד לתחזוקתו ותפעולו השוטפים.

נזקי ענף הבניה לסביבה
מבנים בעולם אחראיים על חמישים אחוזים מצריכת חומרי הגלם ועל כשלושים ושלושה אחוזים מהצריכה האנרגטית. וזה לא הכול ענף הבניה משפיע על משבר האקלים העולמי, שכן הוא אחראי גם על חמישים אחוזים מהפסולת בעולם ועל כשלושים ושלושה אחוזים מפליטות גזי חממה. כפועל יוצא מכך עלה צורך ממשי לשנות גישות הן ברמה המערכתית והן ברמות אישיות. השינוי ניכר בהעדפה הולכת וגוברת לשיטות בניה אקולוגיות, מתקדמות ואיכותיות, המסתכלות קדימה ומתחשבות בסביבה, עושות שימשו באנרגיה בת קיימא ומקטינות כמות של זיהום ופסולת.

מטרתה של הבניה הירוקה
לגישת בנייה ירוקה יש מספר עקרונות ומטרות בסיסיות. ראשית, היא נועדה להפחית השפעות לרעה של הליכי בניה ומבנים על סביבתם בטווח הקצר והארוך, וזאת בעזרת טכנולוגיות וידע מתקדם ועל ידי התחשבות במשאבי טבע ושמירה עליהם. בנוסף, היא גם נועדה לספק סביבת מחייה בריאה, נוחה, איכותית וחסכונית, המוזילה צריכת אנרגיה, מצמצמת נזקי זיהום ומנצלת משאבים טבעיים ברי קיימא. כמו כן, היא נדרשת להיות כדאית לקבלנים ואנשי מקצוע בתחום הבניה, למשל באמצעות הקטנות עלויות וצריכתם של משאבים, ומתן פתרונות דיור אטרקטיביים ומתקדמים.

פרמטרים לתכנון מבנים ירוקים
תכנון מבנים ירוקים הינו הוליסטי וכולל קשת רחבה של פרמטרים ושיקולים, כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

בניה חסכונית בכסף וזמן בכל היבטיה, כגון עלות חומרי גלם, הליכים מהירים וזולים ועד למבנה חסכוני בצריכת האנרגיה שלו.

חומרים שייצורם מזהם כמה שפחות, שמקורו טבעי, אינו מתכלה ועדיף ממוחזר  וניתן בעתיד למחזרו. כמו כן, מומלץ לבחור חומרי גלם לא מזהמים, עמידים ובעלי אורך חיים ממושך עם עלות נמוכה של תחזוקה.

בידוד תרמי ומסה תרמית – שיפור של רמות הבידוד התרמי של מעטפת המבנה מוביל לחיסכון אנרגטי לצורכי הסקה, מיזוג, אוורור ותאורה.

עבודות באתר – יש לשאוף לצמצום כמויות פסולת היוצאות מאתר הבניה בעזרת שימוש נכון בחומרי גלם. את הפסולת המתקבלת יש לסווג לחומרים שונים ולפנות במכלי מחזור לאתרים מאושרים.

העמדת המבנה – מתחשבת בתוואי השטח, עם כמה שפחות עבודות חפירה, באופן שינצל אנרגית ואור השמש ובכך יפחית צריכת אנרגיה וישאף למזער נזקים לעצים וצמחייה בסביבת המבנה.

שלד ומעטפת – יש להעדיף שיטות בניה אקולוגיות העושות שימוש בחומרי גלם טבעיים וממוחזרים המפחיתים נזקי סביבה, תורמים לבידוד תרמי ואקוסטי של המבנה, מונעים גשרי קור וחוסכים בעלויות.

חלונות – מומלץ להתקין חלונות עם זכוכית כפולה התורמת לבידוד התרמי והאקוסטי של הבית.

תשתיות – יש לבחור בתשתיות חסכוניות ומתקדמות כמו צנרת מים חמים עם בידוד תרמי, התקנת מערכת חיישנים המווסתת תאורה ושימוש במוצרי הסקה חסכוניים שאינם מזהמים.

צבעים ודבקים – שימוש בצבעים ודבקים שאינם פולטים רעלים לסביבתם כמו חומרים על בסיס מים.

גינה – יש לבחור צמחייה מקומית, עמידה וחסכונית במים ולהעדיף עצים נשירים שיצלו על המבנה בקיץ ויאפשרו חדירת חום ואור בחורף.

לבנות ירוק באמצעים מתקדמים

יש שיטות רבות לבניה קלה וירוקה בישראל, כאשר לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה. אחת היותר מוצלחות הינה באמצעות בלוקי גרין קאסט. מדובר בשיטת בניה מתקדמת העושה שימוש בחומרים טבעיים ממוחזרים בעלי רמת פליטה נמוכה של חומרים מזהמים. כמו כן, היא בעלת אורך חיים ממושך, מעניקה רמה גבוהה של בידוד תרמי, חוסכת באופן ניכר בהוצאות אנרגיה למיזוג והסקה, ואילו הליך הבניה עצמו הינו מהיר ונקי עם כמויות פסולת מזעריות.

לבלוקי GreenCast יש אישורים לבניה ירוקה מאירגון LEED וכן מהאיחוד האירופאי.

ע"י שימוש בבלוקי GreenCast תוכלו לקבל LEED (ניקוד) גבוה יותר למבנה שלכם כדי שהוא יוכר כמבנה ירוק.

חיסכון בחומר: אין צורך בקיר אזולציה, אין צורך בתפסנות, אין צורך בפינוי אשפה כי אין כמעט ייצור פסולת.

להרשמה והשתתפות ביום עיון והדרכה שיתקיים ביום חמישי, 15.9.2016